Na czym polega badanie słuchu?

Badanie słuchu jest bezbolesne i bezpieczne.

Odbywa się ono w trzech etapach:
1. Stwierdzenie, czy kanał słuchowy jest drożny oraz czy nie zawiera ciał obcych.
2. Kolejnym etapem jest "wywiad" na temat dotychczasowego przebiegu dolegliwości narządu słuchu.
3. Badanie właściwe, przeprowadzane w specjalnie dostosowanej kabinie. Za pomocą audiometru protetyk określa stopień uszkodzenia słuchu, dzięki czemu można precyzyjnie dobrać aparat słuchowy.


Możliwe przyczyny powstania ubytku słuchu:

... w uchu zewnętrznym

Typowe problemy to nadmierne nagromadzenie woskowiny oraz infekcja przewodu słuchowego

... w uchu środkowym

Typowe przyczyny to wystąpienie perforacji błony bębenkowej, infekcji i otosklerozy (zgrubienie wokół strzemiączka ograniczające ruchomość kosteczki). Wiele schorzeń ucha zewnętrznego i środkowego może być leczonych farmakologicznie lub chirurgicznie. W przypadkach, gdy nie jest to możliwe, ubytek słuchu może być skorygowany za pomocą aparatu słuchowego - zwykle z dużą skutecznością.

... w uchu wewnętrznym

Większość ubytków słuchu spowodowana jest zniszczeniem struktury ucha wewnętrznego. Typowe przyczyny to naturalny proces starzenia (najczęstszy powód występowania ubytku słuchu), ekspozycja na nadmierne głośne dźwięki (nagły hałas krótkotrwały i/lub długotrwała ekspozycja na duże natężenie hałasu), stosowanie leków ototoksycznych, urazy głowy i czynniki dziedziczne. W takich przypadkach zniszczone zostają drobne komórki rzęsate w ślimaku - zwykle w sposób nieodwracalny. W zasadzie nie mogą być one już odbudowane przez zastosowanie, np. środków medycznych, ale większość odbiorczych ubytków słuchu może być korygowana za pomocą aparatów słuchowych.

Niezależnie od przyczyny i stopnia występującego ubytku słuchu, należy zawsze pamiętać, że prawie każdy niedosłyszący może odnieść dużą korzyść z dobrze dopasowanego aparatu słuchowego. Jeżeli podejrzewamy u siebie problemy ze słyszeniem, warto udać się do lekarza laryngologa lub protetyka słuchu, aby uzyskać wszechstronną poradę dotyczącą słuchu.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami