Aparaty zauszne


Najbardziej popularne, praktyczne w użyciu, nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak aparaty wewnątrzuszne, czy wewnątrzkanałowe.
Aparat umieszczany jest za uchem i łączy się za pomocą plastikowego, przezroczystego przewodu z indywidualną wkładką uszną umieszczoną w uchu. W tej wersji dostępne są zarówno aparaty analogowe jak i cyfrowe. Aparaty zauszne w zależności od typu przeznaczone są dla średnich, średniociężkich i głębokich ubytków słuchu.
Aparaty zauszne szczególnie polecane są dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób starszych, u których widzenie i zdolności manualne są ograniczone. Większość modeli dostępna jest w dużej gamie kolorystycznej obudów. Posiadają wyjście audio umożliwiające połączenie aparatu z różnego rodzaju urządzeniami wspomagającymi słyszenie (np. pętlą indukcyjną, systemem FM).
W niektórych modelach wykorzystano technologię mikrofonów kierunkowych, które przynoszą znaczną poprawę rozumienia mowy w trudnych akustycznie warunkach, takich jak sala wykładowa lub hala sportowa, klasa szkolna, trening na wolnym powietrzu itp.

Aparaty wewnątrzuszne


Dzięki rozwojowi technologii cyfrowej, pacjent nie musi wybierać pomiędzy efektem kosmetycznym a walorami technicznymi. Aparaty te są szczególnie cenione przez osoby, którym zależy na dyskretnym aparacie słuchowym. Wymagają one jednakże znacznie większej precyzji obsługi i uwagi przy codziennej pielęgnacji niż aparaty zauszne.
Obudowy tych aparatów wykonywane są na podstawie indywidualnego wycisku z ucha pacjenta i są idealnie dostosowane do budowy i kształtu przewodu słuchowego użytkownika.

Aparaty wewnątrzkanałowe


Szczególnie dyskretnym rozwiązaniem są wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe, całkowicie ukryte w przewodzie słuchowym pacjenta.
Główne zalety tego rodzaju aparatów to lepsza orientacja dźwiękowa, znacznie zmniejszony szum wiatru jak również pełna możliwość korzystania z telefonów i słuchawek audio. Małe rozmiary aparatu oraz jego umiejscowienie wewnątrz przewodu słuchowego powodują, że aparaty te wymagają dużej sprawności manualnej i podwyższonego reżimu pielęgnacyjnego.

Aparaty słuchowe dla dzieci


Aparaty słuchowe mogą pomóc dzieciom z ubytkiem słuchu w rozwinięciu normalnych zdolności językowych oraz umożliwić uczestniczenie w zajęciach szkolnych i spotkaniach towarzyskich, na równych prawach z ich kolegami.

Ludzie z ubytkiem słuchu zazwyczaj mają trudności w rozróżnieniu mowy w hałasie. Jest to szczególnie Trudne dla dzieci, ponieważ ich znajomość języka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, stąd trudności z „dopowiadaniem sobie” niedosłyszanych fragmentów wypowiedzi. Dlatego dzieci największą korzyść odnoszą z użytkowania nowoczesnych cyfrowych aparatów słuchowych, zaprojektowanych tak, aby redukowały zakłócający hałas i wzmacniały ważne dźwięki, takie jak mowa.

Jeśli dziecko ma obustronny ubytek słuchu, ważne jest aby zaopatrzyć go w dwa aparaty słuchowe. Obuuszne noszenie aparatów ułatwi dziecku zrozumienie mowy w głośnych sytuacjach, lokalizowanie sygnałów ostrzegawczych a także słyszenie różnych dźwięków ze środowiska, wpływających na rozwój jego umiejętności Poznawczych.

Aby działanie aparatów słuchowych było optymalne, muszą być one dokładnie dobrane do ubytku słuchu i dopasowane do ucha dziecka. Wymagania co do aparatów słuchowych dla dzieci są szczególne, ze względu na wielkość uszu i fizyczne zmiany zachodzące w nich wraz ze wzrostem dziecka. Dla małych dzieci zazwyczaj zaleca się zauszne aparaty słuchowe (BTE), ponieważ są one bardziej odporne, łatwiejsze w obsłudze i pozwalają na skuteczniejsze, codzienne usuwanie woskowiny.

Aparaty słuchowe dostępne są w całej gamie żywych kolorów, które zazwyczaj podobają się małym dzieciom i młodzieży. W okresie dorastania dzieci mogą jednakże chcieć używać bardziej dyskretnych modeli wewnątrzusznych. Może to być szczególnie istotne w wieku dojrzewania, gdy samoświadomość bycia „innym” może być wyjątkowo trudna do zaakceptowania.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami