
Na czym polega badanie słuchu?
Badanie słuchu jest bezbolesne i bezpieczne.
Odbywa się ono w trzech etapach:
1. Stwierdzenie, czy kanał słuchowy jest drożny oraz czy nie zawiera ciał obcych.
2. Kolejnym etapem jest "wywiad" na temat dotychczasowego przebiegu dolegliwości narządu słuchu.
3. Badanie właściwe, przeprowadzane w specjalnie dostosowanej kabinie. Za pomocą audiometru protetyk określa stopień uszkodzenia słuchu, dzięki czemu można precyzyjnie dobrać aparat słuchowy.
Możliwe przyczyny powstania ubytku słuchu:
... w uchu zewnętrznym
Typowe problemy to nadmierne nagromadzenie woskowiny oraz infekcja przewodu słuchowego
... w uchu środkowym
Typowe przyczyny to wystąpienie perforacji błony bębenkowej, infekcji i otosklerozy (zgrubienie wokół strzemiączka ograniczające ruchomość kosteczki). Wiele schorzeń ucha zewnętrznego i środkowego może być leczonych farmakologicznie lub chirurgicznie. W przypadkach, gdy nie jest to możliwe, ubytek słuchu może być skorygowany za pomocą aparatu słuchowego - zwykle z dużą skutecznością.
... w uchu wewnętrznym
Większość ubytków słuchu spowodowana jest zniszczeniem struktury ucha wewnętrznego. Typowe przyczyny to naturalny proces starzenia (najczęstszy powód występowania ubytku słuchu), ekspozycja na nadmierne głośne dźwięki (nagły hałas krótkotrwały i/lub długotrwała ekspozycja na duże natężenie hałasu), stosowanie leków ototoksycznych, urazy głowy i czynniki dziedziczne. W takich przypadkach zniszczone zostają drobne komórki rzęsate w ślimaku - zwykle w sposób nieodwracalny. W zasadzie nie mogą być one już odbudowane przez zastosowanie, np. środków medycznych, ale większość odbiorczych ubytków słuchu może być korygowana za pomocą aparatów słuchowych.
Niezależnie od przyczyny i stopnia występującego ubytku słuchu, należy zawsze pamiętać, że prawie każdy niedosłyszący może odnieść dużą korzyść z dobrze dopasowanego aparatu słuchowego.
Jeżeli podejrzewamy u siebie problemy ze słyszeniem, warto udać się do lekarza laryngologa lub protetyka słuchu, aby uzyskać wszechstronną poradę dotyczącą słuchu.
